18.07
sobota
Mława
I
08.08
sobota
Nidzica
II
16.08
niedziela
Ełk
III
29.08
sobota
Brodnica
IV
05.09
sobota
Łódź
V
13.09
niedziela
Puławy
VI
20.09
niedziela
Józefów
VII
04.10
niedziela
Piaseczno
VIII
18.10
niedziela
Legionowo
IX
Arboretum

Arboretum w Rogowie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przyciąga corocznie tysiące osób rozmiłowanych w przyrodzie, pasjonatów botaniki i sztuki ogrodowej.

Nazwa „arboretum” pochodzi od łacińskiego słowa arbor – drzewo i oznacza specjalistyczny ogród botaniczny w którym uprawiane są drzewa i krzewy w celach naukowych i edukacyjnych.

Podstawowym wyróżnikiem Arboretum w Rogowie jest jego leśny charakter. Powstało bowiem na obszarze dawnego lasu. Ten charakter jest wciąż utrzymywany poprzez pozostawione w dużej liczbie rodzime sosny, świerki, dęby, graby i inne drzewa. Wraz z roślinami kolekcyjnymi współtworzą one niepowtarzalny nastrój i łagodny mikroklimat, w którym doskonale czują się rośliny pochodzące z nieco cieplejszego niż nasz klimatu. Inną charakterystyczną cechą rogowskiego Arboretum są leśne powierzchnie doświadczalne. Są to niewielkie powierzchniowo drzewostany złożone prawie wyłącznie z drzew obcego pochodzenia, na których wykonuje się badania dotyczące różnych dziedzin botaniki i gospodarki leśnej.

Osobną, wydzieloną częścią ogrodu jest alpinarium. Jest to sztucznie utworzony ogród roślin skalnych ze strumykami i zbiornikami wodnymi. Rosną tu zarówno rośliny pochodzenia górskiego jak i wodne i nadwodne. W rozbudowie jest również ogród polskich roślin chronionych i zagrożonych. Ta część Arboretum jest jedną z najchętniej odwiedzanych.

Obecnie kolekcje Arboretum liczą ponad 4000 gatunków i odmian z całego świata. Wiele roślin rosnących w Arboretum to pierwsze egzemplarze tych gatunków i odmian w Polsce. Rośliny są najczęściej sadzone w wielu egzemplarzach i w różnych miejscach, aby dokładniej sprawdzić ich wymagania. Zwiedzający sami mogą ocenić, czy dana roślina czuje się dobrze, czy źle w naszych warunkach klimatycznych i czy będzie ona nadawała się do zakupienia i posadzenia w ich ogrodzie. Często zakładający swoje ogrody nie wiedzą jak dana roślina będzie wyglądać po kilkunastu, czy kilkudziesięciu latach po posadzeniu. Dlatego też osoby odwiedzające Arboretum przychodzą także po to, aby zobaczyć te drzewa, czy krzewy już jako dorosłe, a jednocześnie dokładniej poznać wiele bardzo dekoracyjnych, a zarazem prawie zupełnie nieznanych roślin. Część z nich jest rozmnażana w Arboretum i sprzedawana. Doświadczony personel chętnie udziela również fachowych porad dotyczących doboru i uprawy roślin w różnych warunkach. Jest to miejsce, gdzie w bardzo przyjemny sposób można rozwinąć czy uzupełnić swoją wiedzę na temat roślin ogrodowych.

21 czerwca, równolegle do zawodów MTB, w Arboretum, kilkaset metrów od miejsca startu, będzie odbywał się VII Piknik "Lato pod drzewami". Rozpocznie się o godz. 11:30 i będzie trwał do 17:00. W programie pikniku:

- Spektakl teatralny "Przygody Krasnala Pączka"

- Spacer po Arboretum z przewodnikiem

- Gry i zabawy ekologiczne z Alladynem i Dużą Maskotką

- Konkurs rodzinny "Przyrodnicze podchody"

- Prezentacje i warsztaty artystów i twórców ludowych

- Warsztaty ekologiczne Fundacji "Ferso"

- Zabawy, quizy i konkursy z animatorami

- Malowanie twarzy dzieci

Serdecznie zapraszamy na piknik wszystkich uczestników zawodów.

Szczegóły na stronie: http://arboretum.sggw.pl/piknik/piknik_2015.html

2015-03-30 POWRÓT
Partnerzy