18.07
sobota
Mława
I
08.08
sobota
Nidzica
II
15.08
sobota
Ełk
III
29.08
sobota
Brodnica
IV
05.09
sobota
Łódź
V
13.09
niedziela
Puławy
VI
20.09
niedziela
Józefów
VII
04.10
niedziela
Piaseczno
VIII
18.10
niedziela
Legionowo
IX
25.10
niedziela
?
X
Perła Roztocza Zachodniego

W Janowie Lubelskim warto nie tylko się pościgać. To piękne miasto wraz ze swoimi okolicami ma wiele do zaoferowania.

Przedstawiamy Wam kilka naprawdę mocnych zachęt, aby lepiej zapoznać się z Janowem Lubelskim i spędzić tu nieco więcej czasu niż tylko podczas naszego niedzielnego maratonu. Być może zechcecie wrócić jeszcze raz lub dwa do tego miejsca, by w pełni nacieszyć się jego atrakcjami.

Zapraszamy Was też na oficjalną stronę internetową Janowa Lubelskiego, by tam zapoznać się ze wszystkimi miejscami, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w Janowie Lubelskim

To wybudowany w latach 1694–1769 zespół klasztorny należący do zakonu dominikanów znajdujący się w Janowie Lubelskim. W 1864 roku dominikanie za sprzyjanie powstańcom styczniowym zostali zmuszeni przez władze carskie do opuszczenia kościoła. Z kościołem związany jest – uznany w 1762 roku za cudowny – obraz Matki Bożej Różańcowej.

Lasy Janowskie

W Lasach Janowskich znajduje się 6 rezerwatów przyrody, przez co możliwości spacerów jest tutaj nieskończenie wiele. Oprócz niewątpliwych walorów krajobrazowych, miejsca te mogą zafascynować swoją historią. Rezerwat „Lasy Janowskie” stanowi cenny obiekt głównie z uwagi na wartości historyczne. Obejmuje swym zasięgiem jedno z największych partyzanckich pól bitewnych z okresu II wojny światowej.

We wschodniej części rezerwatu, w obrębie Porytowego Wzgórza znajduje się pomnik dłuta B. Chromego, upamiętniający te wydarzenia, cmentarz partyzancki, ogrodzenia byłych mogił partyzanckich, ślady okopów i stanowisk ogniowych. Cennym elementem kulturowym w rezerwacie są pozostałości infrastruktury kolejki leśnej – drewnianego mostu i nasypu kolejki.

Niektóre fragmenty omawianego rezerwatu prezentują wysokie wartości krajobrazowe. Należą tu malownicza dolina rzeki Branwi i Bukowej oraz torfowiska i łańcuchy wydm.

Rezerwat Szklarnia

Około trzy kilometry od Janowa czeka na Was rezerwat Szklarnia. Służyć ma on zachowaniu borów jodłowych naturalnego pochodzenia. W rezerwacie napotkacie na wiele terenów charakterystycznych dla Puszczy Solskiej - podmokłe lasy z łąkami śródleśnymi i wydłużonymi wzgórzami, dawnymi wałami wydmowymi. Na pewno spodoba się Wam także wiele zbiorowisk roślinnych.

Uroczysko Kruczek

Będąc w Janowie Lubelskim, nie warto przegapić okazji i ominąć uroczysko Kruczek. Położone jest ono na obrzeżach miasta, zdobiąc okazały kompleks leśnym Lasów Janowskich.

Wchodząc na teren uroczyska, bardzo szybko zobaczycie drewniane kapliczki Drogi Krzyżowej wiodące nas do kaplicy św. Antoniego. Pod kapliczką bije źródełko, któremu przypisuje się lecznicze właściwości. Źródełko to po kilkudziesięciu metrach wpada do malutkiej rzeczki Trzebensz, wzdłuż której prowadzą nasze trasy. W bliskiej odległości od kapliczki św. Antoniego znajdują się drewniane pomniki upamiętniające walczących na tych terenach partyzantów.

Park Rekreacji ZOOM NATURY

Zapraszamy Was też do skorzystania z całego wachlarza atrakcji znajdujących się w Parku Rekreacji ZOOM NATURY. To unikatowy w skali ogólnopolskiej produkt turystyczny. Łączy w sobie edukację interaktywną, z nauką poprzez zabawę i czynny wypoczynek na łonie natury. Wielkie zainteresowanie wzbudzają 4 laboratoria: główne- Zoom Natury, Awifauny i Troposfery, Energii i Recyklingu oraz Runa Leśnego dla najmłodszych. Tu za pomocą specjalnie zaprojektowanych soczewek i kamer zobaczyć można to, co jest niedostępne gołym okiem. Po zwiedzeniu laboratoriów można pospacerować po placu pozytywnej energii, skorzystać z siłowni zewnętrznych czy placów zabaw dla dzieci. Amatorzy bardziej ekstremalnych rozrywek z całą pewnością będą usatysfakcjonowani Wieżą Mocy z tyrolką i Diabelskim Wahadłem oraz różnorodnymi trasami, jakie oferuje jeden z najatrakcyjniejszych w Polsce parków linowych z systemem ciągłej asekuracji - już dla dzieci od 3 lat.

Architektura parku stanowi przykład dialogu z otoczeniem. Supernowoczesne obiekty położone są w otoczeniu naturalnej przyrody, przy piaszczystej plaży Zalewu Janowskiego, otoczone starym sosnowym lasem. ZOOM NATURY został jednym z siedmiu cudów funduszy Europejskich 2015 roku w konkursie POLSKA PIĘKNIEJE oraz uzyskał najwyższe wyróżnienie – 5 gwiazdek dla najlepszego w Europie obiektu typu Leisure Architecture

W przypadku niepogody kryta pływalnia „Otylia”, kręgielnia lub Janowski Ośrodek Kultury oferują bogaty program.

Co jeszcze warto zobaczyć w Janowie Lubelskim?

  • Rezerwat Imielty Ług
  • Stoki Janowskie
  • Ostoja Konika Biłgorajskiego w Szklarni
  • Wystawa przyrodnicza w Ośrodku Edukacji Ekologicznej
  • Porytowe Wzgórze
  • Pracownie garncarskie i kaflarskie w Łążku Garncarskim
  • Szkoła Suki Biłgorajskiej w Szklarni
  • Drewniany, zabytkowy kościółek w Momotach Górnych – „dzieło serca i rąk” księdza - artysty
  • Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim
  • Muzeum Fotografii

Warto też posmakować janowskich lokalnych produktów: gryczaków, jaglaków, babeczek i pierogów z kaszą, serów podsuszanych, miodów – szczególnie gryczanego oraz nalewek, w tym znakomitej żurawinówki.

2019-04-17 POWRÓT
Partnerzy