Autostop - wspólny dojazd na maraton (ogłoszeń: 2)

Oferuję transport Dokąd: Cisowianka Mazovia MTB Marathon - Brodnica (2018-07-01) Wyjazd:2018-07-01 Powrót:2018-07-01 Miejsce dla:x 1  i   x 1 - więcej

Oferuję transport Dokąd: Gwiazda Południa Wyjazd:2018-07-11 Powrót:2018-07-15 Miejsce dla:x 1  i   x 1 - więcej

Forum rowerowe

Strona główna » Sezon 2018 » Porady fizjoterapeuty » Niestabilność w stawie skokowym
Niestabilność w stawie skokowym [wiadomość #20483] 17-05-2018 14:07 Przejdź do następnej wiadomości
beat-morka
Junior Member
Nie wiem czy mój problem nadaje się do poruszania na tak specjalistycznym forum, ale jednak spróbuję. Jakiś rok temu po pozornie niewielkiej kontuzji na zajęciach fitness ortopeda, po zrobieniu USG i badaniu wykrył u mnie niestabilność w stawie skokowym, a właściwie w obu oraz tendencje do skręcania kostek. Niestety wtedy nie zapytałam o możliwość jakichkolwiek treningów i ćwiczyłam dalej (głównie fitness, spacery i od czasu do czasu jazda na rowerze). Teraz zauważyłam, że raz na jakiś czas kostka na nowo puchnie i boli. Nie wiem czy jest to spowodowane nawrotem kontuzji czy osłabieniem tej części ciała. Zależy mi też na powrocie do sprawności, bo przez kontuzję przerwałam swoje początkujące treningi spinningowe, do których nie ukrywam, że chciałabym wrócić, tylko nie wiem czy to nie będzie zbyt duże obciążenie.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki.
Odp: Niestabilność w stawie skokowym [wiadomość #20498 jest odpowiedzią na wiadomość #20483] 25-05-2018 14:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
fizjoterapeuta
Miejsce: Warszawa
Junior Member
Dzień dobry,

Po urazie w naszym organizmie dochodzi do szeregu zmian (ból, obrzęk, ograniczenia ruchomości, zaburzenia kontroli ruchu, ...) wpływających niekorzystnie na funkcjonowanie stawu, co może powodować jego podrażnianie, jeżeli zmiany te nie zostały wyeliminowane w procesie rehabilitacji pourazowej, a obciążenia treningowe nie zostały wprowadzone z odpowiednią łagodną progresją.

Dodatkowo najistotniejszym czynnikiem ryzyka skręcenia kostki jest uraz w przeszłości, a więc o każde kolejne skręcenie coraz łatwiej. Niestabilność mechaniczna zdiagnozowana u Pani przez ortopedę nie musi stanowić poważnego problemu jeśli staw będzie stabilny funkcjonalnie tzn. będzie miała Pani odpowiednią koordynację nerwowo-mięśniową, którą można wytrenować poprzez odpowiednie ćwiczenia, które zmniejszą ryzyko wystąpienia mechanizmu skręcenia kostki w czasie poruszania się.

Podsumowując, wymaga Pani konsultacji fizjoterapeutycznej celem oceny jakie dysfunkcje pozostawił po sobie uraz sprzed roku, zaplanowania wyeliminowania ich oraz wdrożenia treningu profilaktyki nawrotów skręceń.

Pozdrawiam!

Tomasz Sołowiński
solowinski.pl
crsclinic.pl
Odp: Niestabilność w stawie skokowym [wiadomość #20501 jest odpowiedzią na wiadomość #20498] 28-05-2018 15:23 Przejdź do poprzedniej wiadomości
beat-morka
Junior Member
Bardzo dziękuję za odpowiedź! W takim razie chyba czas ponownie zapisać się do specjalisty i rozpocząć nieco bardziej zaawansowane leczenie! Postaram się z tym nie zwlekać, żeby nie pogłębiać urazu.
Poprzedni wątek: Ankieta
Następny wątek: Informacje nt działu „Porady fizjoterapeuty"
Idź do forum:

[ PDF ]