Autostop - wspólny dojazd na maraton (ogłoszeń: 1)

Oferuję transport Dokąd: MARATON MTB RYBNO Wyjazd:2018-10-20 Powrót:2018-10-20 Miejsce dla:x 2  i   x 2 - więcej

Forum rowerowe

Strona główna » Rowerowe różności » Trening, odżywianie i zdrowie » Skurcze mięśniowe, magnez itp.
Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10669] 18-03-2013 17:56 Przejdź do następnej wiadomości
zales
Senior Member

Witam

Odkąd pamiętam zawsze podczas dłuższej i intensywnej jazdy łapię mnie skurcze w mięśniach. Najczęściej w łydkach, choć czasem zdarza się że i w udach. Regularnie zażywam różne preparaty magnezowe, jednak bez rewelacyjnego efektu.
Myślałem ostatnio o zakupie i stosowaniu dodatkowo fiolek z magnezem 25ml. np. Nutrend które stosuje się podczas wysiłku.
Ktoś z Was Szanowni Forumowicze stosował takie wynalazki?
Może macie jakieś inne metody radzenia sobie ze skurczami?
Jakieś sprawdzone preparaty?
Przyznam że jest to bardzo denerwujące gdy na maratonie po 20-30 km zaczynam już odczuwać pierwsze skurcze.

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10670 jest odpowiedzią na wiadomość #10669] 18-03-2013 18:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Michał_
Miejsce: Warszawa
Senior Member
Nie chcę się mądrzyć, ale pamiętaj że bez regularnie wykonywanego rozciągania mięśni, nawet najlepszy preparat nie wyeliminuje skurczy. Nie łykam magnezu, przejeżdżam w zimie około 1600km/miesiąc, regularnie się rozciągam (codziennie), skurcze mnie nie łapią.

[Uaktualnione dnia: 18-03-2013 18:12]

zgłoś wiadomość moderatorowi

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10671 jest odpowiedzią na wiadomość #10670] 18-03-2013 18:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
escamillo
Senior Member

oczywiście, jeżeli to nie są niedobory anturalne to możliwe, że:
- jeździsz z niską kadencją (siłowo), trzeba popracować nad techniką pedałowania,
- nieregularne przerwy między sesjami treningowymi, znaczy że czasami są za duże przerwy, czasami brak regeneracji
fiolki magnesium działają

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10674 jest odpowiedzią na wiadomość #10671] 18-03-2013 23:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jest11
Member
Kurcze zepsuły mi kilka maratonów. W przeciwieństwie do kolegi, który napisał wyżej ja nie rozciągam się w ogóle i kurczy nie mam. Fiolki nutrenda pomagały doraźnie na krótko. Polecam Chela - Mag B6 Olimpa a również Chela-min Sport Formula (niebieskie kapsułki) też Olimpa. Od czasu używania tych kapsułek nie miałem kurczy.
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10678 jest odpowiedzią na wiadomość #10674] 19-03-2013 14:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
zales
Senior Member

Dzięki za porady.
Przyznaję że się nie rozciągam - zacznę od dziś. Cenna uwaga - dzięki.
Zimą z regularnością treningów jest różnie, ale w okresie wiosenno-letnio-jesiennym jeżdżę w miarę systematycznie, a i tak skurcze występują. Spróbuję jeszcze pobrać regularnie te kapsułki OLIMPA, a na pierwszym maratonie się okaże. Łykałem do tej pory witaminy BODYMAX. Myślę że w fiolki i tak się zaopatrzę - na wszelki wypadek.

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10682 jest odpowiedzią na wiadomość #10678] 19-03-2013 15:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kubariusz
Miejsce: Łódź
Member
Ja na pierwszym swoim maratonie w Kozienicach straciłem 30min przez koszmarne skurcze, ale odkąd zacząłem trenować regularnie i brać Aspargin (bardzo tanie tabletki magnezowe) problem zniknął. Nie wiem co bardziej zadziałało czy tabletki czy trening i rozciąganie ale wiem że jedno z nich na pewno. A że obie metody prawie nic nie kosztują więc można spróbować obu. powodzenia.

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10685 jest odpowiedzią na wiadomość #10682] 19-03-2013 18:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Mally
Miejsce: Radom/Warszawa
Senior Member

Ja rok temu też na paru maratonach i treningach miałem duże problemy ze skurczami, obecnie trochę się rozciągam i problemu nie zauważyłem, magnezu nie łykam.
Stosuję tylko OLIMP Vita-Min Multiple Sport.

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10714 jest odpowiedzią na wiadomość #10685] 21-03-2013 07:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ppiotr
Senior Member
Ciekawy artykuł na ten temat był w jednym z zeszłorocznych magazynów rowerowych. Poszukam w swoim archiwum i wskanuję całość.
O ile pamiętam, wnioski były takie, że do końca nie wiadomo jak to jest ale to raczej nie niedobory minerałów a braki treningowe. Bo jak wytłumaczyć, że po zaprzestaniu wysiłku skurcz odpuszcza??? Przecież minerałów nie przybywa.
Wobec tego łykanie preparatów magnezowych ma znaczenie w zasadzie tylko psychologiczne.
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10715 jest odpowiedzią na wiadomość #10714] 21-03-2013 10:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
rafik
Senior Member
Ja nigdy nie miałem skurczy i nic nie łykam, może to kwestia codziennej diety, jej urozmaicenia? Może indywidualnego zapotrzebowania organizmu, lub po prostu jest to kwestia przygotowania mięsni do dłuższego wysiłku?????? Spróbuj poeksperymentować sądzę, że w tej kwestii nie ma złotego środka.
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10716 jest odpowiedzią na wiadomość #10715] 21-03-2013 11:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ppiotr
Senior Member
Ja łykałem ale przestałem.
Opracowałem metodę radzenia sobie ze skurczem w czasie jazdy. Podstawowa zasada - nie zsiadać z roweru bo jest tylko gorzej.
Trzeba zredukować obciążenie i nadal kręcić pomimo, że boli. W ciągu minuty, dwóch przechodzi i później można znowu stopniowo zwiększać obciążenie.

[Uaktualnione dnia: 21-03-2013 11:12]

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10722 jest odpowiedzią na wiadomość #10716] 21-03-2013 13:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kubariusz
Miejsce: Łódź
Member
Tu są przejrzyście opisane trzy teorie nt skurczy i różne pomysły im przeciwdziałania, ale wniosek jest taki że nie ma pewności jaka jest bezpośrednia przyczyna ich powstawania

http://www.bodyicoach.com/bolesne-skurcze/

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #10839 jest odpowiedzią na wiadomość #10715] 27-03-2013 07:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
STARZYŃSKI.COACH
Miejsce: Nieporęt
Member

rafik napisał 21-03-2013 10:17
Ja nigdy nie miałem skurczy i nic nie łykam, może to kwestia codziennej diety, jej urozmaicenia? Może indywidualnego zapotrzebowania organizmu, lub po prostu jest to kwestia przygotowania mięsni do dłuższego wysiłku?????? Spróbuj poeksperymentować sądzę, że w tej kwestii nie ma złotego środka.

Witajcie,
Dokładnie tak - po wielu latach doświadczenie podpowiada, że skurcze pojawiają się, gdy aktualny poziom wysiłku przekracza bieżące możliwości mięśniowe biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności (dieta, ilość treningów, odwodnienie, warunki atmosferyczne itp). Ciężko więc jednoznacznie coś stwierdzić i zaaplikować konkretną metodę przeciwdziałania. Wydaje się, iż jest to kwestia zbierania informacji o sobie, kiedy się skurcze pojawiły (okoliczności), ile było treningu, w jakich warunkach zawody itp. Analiza tego może doprowadzić do rozwiązania kłopotu.
Jednak w wielu przypadkach skurcze ustępowały "tylko" po zwiększeniu objętości treningowej (nie każdy może sobie na to pozwolić niestety) i ogólnie po podniesieniu poziomu wytrenowania i / lub zmiany kadencji pedałowania na wyższą.
Taka moja skromna opinia choć temat złożony pewnie bardziej niż mi się wydaje Very Happy

Pozdrawiam, Adam Starzyński - STARZYNSKI.COACH

[Uaktualnione dnia: 27-03-2013 11:29]

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #12323 jest odpowiedzią na wiadomość #10839] 04-06-2013 00:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
mateo_O
Junior Member
hehee temat rzeka... najprosciej mowiac miesien mowi ze ma dosyc i zaczyna swirowac. Jak nie dopuscic?? z doswiadczenia powiem... wcale nie trzeba konskich dawek magnezu w kosmicznie przyswajalnej formie choc nie mowie ze nie jest to wazne... Dbac, dbac , dbac o miesien czyli rozmawiac z nim... regularnie dostarczac mu amku czyli makarony i pieczywko by byl dobrze wysycony glikogenem,dobrze rozgrzewac przed treningiem a jeszcze lepiej przed maratonem, stosowac bcaa szczegolnie przed maratonem lub ciezszymi treningami by oszczedzic wlokna, po wysilku dobrze go schlodzic czyli 15-25 min krecenia z wysoka kadencja i mala predkoscia(spacerowo) by laktal sobie splynal z niego i OBOWIAZKOWO dwie wazne rzeczy czyli max 30min po zejsciu z roweru uzupelnienie bialka(jajecznica, WPI) do tego wegle no i oczywiscie rozciaganie, ktore jest jedna z najbardziej kluczowych rzeczy(bron Boze sprezynowac bo ponadrywacie i tak nadwyrezone po wysilku wlokna). Jako uzupelnienie elektrolitow polecam soczek pomidorowy lub warzywny i soli nie zalowac. Suplementacja potasem i magnezem wskazana(aspargin zadzi-tani i skuteczny) No i na koniec na kilka godzin po wszystkim mozna lekko poglaskac miesnie, nawet samemu( od dolu do gory) no i jeszcze chwile z nimi pogadac Very Happy a, i bylbym zapomnial, by dalo efekty trzeba systematycznosci i samodyscypliny Very Happy i regularnych treningow Very Happy
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #12489 jest odpowiedzią na wiadomość #12323] 10-06-2013 16:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kosello
Miejsce: Brwinów
Junior Member
Z ostatnich rewelacji ( opracowanych empirycznie) : na jednej z edycji po półtorej godzinie jazdy, kolejne 2,5 h "walczyłem" z masakrycznymi kurczami łydek i ud , na koniec już i m. dwugłowych. Zrobiłem badania krwi 3 dni po maratonie i : magnez idealnie w normie. Natomiast jak się okazało po Otwocku, kluczowym rozwiązaniem okazała się jazda w strefie beztlenowej... Moja teoria to : mieć "pi razy drzwi" wyznaczony czas dopuszczalnego zakwaszenia organizmu i świadomość ile można jechać w beztlenie. W moim przypadku ponad 50 minut jazdy w strefie beztlenowej z malutkimi przerwami na niższe tętno oznacza 100% pewności, że po pół godzinie dalszej jazdy w "głębokiej" strefie tlenowej jazda się skończy. Rozwiązaniem w moim przypadku było(jest) pilnowanie czasu, by nie jechać za długo w beztlenie i kontrolowanie tętna by np. po 10 minutach powyżej progu mleczanowego , lekko zwolnić i tak aż do końca. Ponadto, po konsultacji z lekarzem , raczej należy pilnować POTASU i SODU niż magnezu, ale to nadal teoria.

Przy dążeniu do celu droga jest najważniejsza"
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #14613 jest odpowiedzią na wiadomość #12489] 28-10-2013 22:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
torbaRita
Junior Member
pilnuj diety bogatej w potas plus suplementy z magnezem jednak ich wchłanianie jest minimalne
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #14614 jest odpowiedzią na wiadomość #14613] 29-10-2013 11:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Mally
Miejsce: Radom/Warszawa
Senior Member

Rozciągajcie mięśnie, u mnie to wyeliminowało skurcze Grin

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #16100 jest odpowiedzią na wiadomość #14614] 20-05-2014 10:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
renia
Junior Member
Magnez to nie wszystko, potrzebny jest jeszcze potas. Powodem skurczów może też być częste picie mocnej kawy (jesteś kawoszem?) bo wypłukuje ona z organizmu właśnie magnez i potas, a gdy ich poziom jest zaniżony to pojawiają się skurcze
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #16107 jest odpowiedzią na wiadomość #16100] 20-05-2014 19:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
zales
Senior Member

Muszę się przyznać że ostatnio więcej kawek wypijam. Najmniej 2 dziennie.... ale ostatnio od kilku tygodni biorę MAGLEK B6 i na razie mnie nie łapie... Smile

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #16130 jest odpowiedzią na wiadomość #16107] 23-05-2014 22:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
renia
Junior Member
Jak na razie nie łapie to oby tak dalej (jak mnie kiedyś "łapło" to też coś w stylu magleka mnie uratowało), ale "małą czarną obowiązkową" można trochę ograniczyć swoją drogą Wink Ja zamiast kawy pijam zieloną herbatę, która dostarcza m.in. magnezu no i ma ponoć dwa razy więcej kofeiny niż ziarna kawy. Ale uwaga! Zielona dostarcza energii jak jest parzona krótko (przez 2-3 minuty). Jak się ją będzie parzyć dłużej, to uzyska się odwrotny efekt. Tyle o zielonej herbacie - jednym taki zamiennik pomaga, inni twierdzą, że w porównaniu z kawą jest za słaba, a jeszcze inni nie mogą po prostu znieść jej smaku....

Pozdrawiam
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #16131 jest odpowiedzią na wiadomość #16130] 24-05-2014 00:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
PawelA
Member
Mi pomogło: większa ilość treningów, większa kadencja na wyścigu i dokładne rozciąganie się po wyścigu/treningu. Czasem trochę rozciągam nogi w czasie wyścigu.
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #17373 jest odpowiedzią na wiadomość #16130] 24-09-2014 12:39 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Mack70
Miejsce: Bełchatów
Senior Member
A piłaś zieloną kawę? To dopiero paskudztwo.
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #19194 jest odpowiedzią na wiadomość #17373] 23-02-2016 17:08 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Drogba
Junior Member
Kawą nic nie daję to już lepiej wypić jakieś wino oczywiście w odpowiednich proporcjach. Polecam wino http://winotokaj.pl/6-wina-wytrawne jest bardzo zdrowe i smaczne a po jego wypiciu jazda się staje przyjenością. W polsce jest mało win wytrawnych.

[Uaktualnione dnia: 04-03-2016 11:40]

Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #19230 jest odpowiedzią na wiadomość #10669] 17-03-2016 08:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kalinia97
Junior Member
Jak ja miałam niedobory w badaniach krwi to lekarz przepisał mi aspargin, i przyznam, że sprawdza się znaczanie lepiej niż te wszystkie reklamowane magnezy w telewizji.
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #19344 jest odpowiedzią na wiadomość #10669] 18-04-2016 09:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
s0843
Member
U mnie bardzo pomogła duża ilość płynw przyjmowanych podczas jazdy.
Na Mazovię dystans Fit, to minimum litr podczas samego wyścigu.

Jem magnez garściami, ale to i tak nie pomaga jak się organizm odwodni. Sad

Początkujący
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #20307 jest odpowiedzią na wiadomość #19344] 03-10-2017 11:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
bikoz
Miejsce: Wrocław
Junior Member
Niby magnez to jedna wielka ściema ( przczytałem kilka artykułów w tym temacie) jednak ma dobry wpływ na organizm. Przekonałem się o tym na własnej skorze. Przez jakis czas męczyły mnie duże skurcze mięsni. Nie tylko podczas jazdy ale rownież w spoczynku.

Dietą nie bylem w stanie uzupełnić widocznie wszystkich niedobór , tak więc zdecydowałem się na suplementacje. I to mi pomogło.
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #20438 jest odpowiedzią na wiadomość #20307] 13-04-2018 12:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
bulkabezmasla
Miejsce: Gdynia
Junior Member
U mnie skurcze to zwykle objaw przetrenowania, wiem wtedy, że po prostu przegięłam z treningami. Regularnie łykam też magnez i staram się go dostarczać w diecie. Jak mnie chwyta skurcz w czasie jazdy to staram się jechać dalej ale z mniejszym obciążeniem, nie zatrzymuje się bo jest gorzej.

https://lottomat.com/pl/wyniki-losowan/
Odp: Skurcze mięśniowe, magnez itp. [wiadomość #20502 jest odpowiedzią na wiadomość #20438] 28-05-2018 15:54 Przejdź do poprzedniej wiadomości
beat-morka
Junior Member
Mnie od kilku miesięcy łapią tak bolesne skurcze łydek, że budzą mnie w nocy, a ostatnio to samo zaczyna mi się dziać w okolicy barku. Dziś mnie złapał tak silny ucisk, że trudno było mi oddychać. Według badań poziom magnezu mam w normie, ale mimo to stosuję suplementy. Kawę też ograniczyłam, bo nie jest mi ona niezbędna. Zapisałam się też do lekarza, żeby jeszcze lepiej skontrolować swój organizm. Z takich szybkich wskazówek, to mama poleciła mi, żebym do czasu wizyty brała dodatkowo takie tabletki diohespan max https:// www.apteka-melissa.pl/produkt/diohespan-max-1000-mg-60-tabl, 2152.html - jej pomogły, a chyba takie problemy mamy rodzinne, bo i babcia miała problemy ze skurczami, teraz mama, no i powoli ja. Może to mi pomoże, w jakiś sposób, chociaż do czasu bardziej szczegółowych badań. W moim przypadku nie jest to przetrenowanie, bo ze względu na swoją kontuzję nie szaleję już tak z treningami i raczej staram się je robić "z głową". Planuję jeszcze zapisać się na masaże i regularnie ćwiczyć rozciąganie, bo może to też trochę pomoże mi się uporać, bo w takim stanie dłużej trudno jest wytrzymać...
Poprzedni wątek: Trening bez roweru
Następny wątek: i-Sport
Idź do forum:

[ PDF ]