Międzynarodowe Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Krakowie

Cezary Zamana wziął wczoraj udział w XVIII Międzynarodowych Warsztatach Kardiologii Interwencyjnej New Frontiers in Interventional Cardiology. Miał przyjemność opowiedzieć blisko 200 seniorom o tym, jak kolarstwo i rower pozwalają na długo zatrzymać młodość i zdrowego ducha.

Podsumował to następująco:

Potwierdzeniem mojej tezy – i zarazem miłą niespodzianką dla mnie – niech będzie fakt, że nikt ze słuchaczy nie zdołał przez długi czas podać mojego prawidłowego wieku. Ponieważ wydarzenie było poświęcone kardiologii, tłumaczyłem też, dlaczego kolarze mają tak wielkie serca (fizycznie i duchowo). Spotkanie z seniorami wykorzystałem również do tego, by zachęcić ich do rozsądnej jazdy na rowerze: czyli z zachowaniem umiaru, jazdą na tzw. łyżeczkę (czyli miarowe dokładanie pokonywanych odległości) oraz wybieranie dogodnych tras. Najbardziej pozytywne zmiany zachodzące w naszym organizmie dzięki jeździe na rowerze to poprawa pracy naszego serca i ustabilizowanie układu krążenia. Słuchaczom przypomniałem jednak, że jeśli ktoś ma ukrytą wadę serca, to podczas wysiłku może narazić się na niebezpieczną sytuację. Co prawda, na sport nigdy nie za późno, ale zawsze warto się przebadać, czy jego uprawianie nie będzie dla nas szkodliwe. Ta przestroga dotyczy w szczególności osób, które sportem nie zajmowały się nigdy lub bardzo rzadko – oraz właśnie seniorów.

Sporo czasu zajęło mi też odpowiadania na pytania z sali. Uczestnicy byli zainteresowani jazdą na rowerze. By jeszcze bardziej zachęcić ich do ruchu, w ramach zaimprowizowanego konkursu wręczyłem jednej pani Złotą Kartę Zamana Group. Liczę, że w nowym sezonie do któregoś z maratonów dołączy nowa uczestniczka.

W panelu uczestniczyłem z profesorem Zbigniewem Siudakiem, cenionym kardiologiem i internistą krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego.

2017-12-07 POWRÓT
Partnerzy