18.07
sobota
Mława
I
08.08
sobota
Nidzica
II
16.08
niedziela
Ełk
III
29.08
sobota
Brodnica
IV
05.09
sobota
Łódź
V
13.09
niedziela
Puławy
VI
20.09
niedziela
Józefów
VII
04.10
niedziela
Piaseczno
VIII
18.10
niedziela
Legionowo
IX
25.10
niedziela
?
X
PIOTR – POSTĘPOWANIE FIZJOTERAPEUTYCZNE

Jak mogliście przeczytać w tekście podsumowującym wyniki badań zawodników Akademii przeprowadzanych w CRS, Piotr cierpi na przewlekły ból dolnego odcinka pleców promieniujący do prawej kończyny dolnej (tył uda). Problem ten był leczony chirurgicznie w roku 2010, lecz m.in. z powodu braku odpowiedniej rehabilitacji pooperacyjnej objawy nadal były obecne podczas badania fizjoterapeutycznego w czerwcu.


W fizjoterapeutycznym badaniu różnicowym wykazano, że dolegliwości pochodzą z dysków dolnych segmentów kręgosłupa lędźwiowego, w tym operowanego L5-S1 oraz korzenia nerwowego S1. Ponadto podobne objawy można było wywołać poprzez punkty spustowe w mięśniach pośladkowych po prawej stronie.


Oprócz tego, badanie wykazało szereg zaburzeń funkcjonalnych mogących być skutkiem powyższego problemu – m.in. ograniczenie zgięcia na chorujących segmentach kręgosłupa lędźwiowego, zmniejszony obwód łydki prawej lub mogących być jego przyczyną – m.in. pogłębiona kifoza piersiowa i ograniczenie ruchomości (szczególnie wyprostu) w kręgosłupie piersiowym i górnej części kręgosłupa lędźwiowego.
Prowadzone leczenie fizjoterapeutyczne miało na celu redukcję bólu i korektę istniejących zaburzeń funkcjonalnych. Głównymi metodami fizjoterapii w tym przypadku była terapia manualna oraz samodzielnie wykonywane przez pacjenta (również w domu) ćwiczenia lecznicze.


Technikami manualnymi terapeuta rozluźniał tkanki odpowiedzialne za ograniczenie zgięcia w kręgosłupie lędźwiowym (fot. 1), mobilizował kręgi piersiowe do wyprostu (fot. 2) oraz pracował na punktach spustowych w mięśniach pośladkowych (fot. 3) i rozciągał te mięśnie (fot. 4), ważnym elementem była również terapia neurodynamiczna poprawiająca funkcję podrażnionego traktu nerwowego (fot. 5).


Ćwiczenia wykonywane samodzielnie przez pacjenta miały podobne działanie, a ich celem było utrwalenie efektów terapii manualnej. Wykonywane przez Piotra ćwiczenia to między innymi zgięcia dolnego kręgosłupa w pozycji odciążonej (fot. 6), automobilizacja środkowego kręgosłupa do wyprostu (fot. 7), automasaż mięśni pośladkowych (fot. 8), oraz ćwiczenia mobilizacji ślizgowej nerwu kulszowego (fot. 9).


W czasie kilkutygodniowej terapii udało się uzyskać istotne zmniejszenie dolegliwości – aktualnie występują one jedynie przy intensywniejszym dźwiganiu. Jako, że dolegliwości pozostały szczątkowe, a pacjent czuje się zdrowy, dalsza – niezbędna część terapii (praca nad optymalizacją motoryki zawodnika, jako profilaktyka przeciążeń) będzie odbywać się w formie treningu funkcjonalnego.

* opracowanie Tomasz Sołowiński – fizjoterapeuta w Centrum Rehabilitacji Sportowej; zajmuje się leczeniem zachowawczym osób po urazach i przeciążeniach w obrębie narządu ruchu oraz przygotowuje pacjentów do operacji ortopedycznych i usprawnia ich po zabiegach; MTB jest jego wieloletnią pasją, a profilaktyka i leczenie kontuzji kolarskich głównym zainteresowaniem zawodowym

2014-10-13 POWRÓT
Partnerzy