07.04
niedziela
Legionowo
I
14.04
niedziela
Mława
II
28.04
niedziela
Janów Lubelski
III
05.05
niedziela
Rawa Mazowiecka
IV
19.05
niedziela
Puławy
V
02.06
niedziela
Andrespol
VI
16.06
niedziela
Ciechanów
VII
30.06
niedziela
Brodnica
VIII
28.07
niedziela
Olsztyn
IX
15.08
czwartek
Ełk
X
08.09
niedziela
Zarzeczewo
XI
22.09
niedziela
Józefów
XII
05.10
sobota
Piaseczno
XIII
Co robić gdy zdarzy się nagła kontuzja? Zobacz co radzi fizjoterapeuta.

ZASADY POSTĘPOWANIE W RAZIE URAZU.

Na stronie Akademii mogliście przeczytać już nieco o najczęstszych kontuzjach kolarskich oraz o tym jak ich unikać. Niestety utopią jest wystrzeżenie się ich w 100% – szczególnie urazów ostrych w tak trudnej technicznie i ryzykownej dyscyplinie jaką jest kolarstwo górskie.


Jak więc należy postępować, kiedy w wyniku upadku doznamy urazu? Nasze działania powinny być nacelowane na ochronę uszkodzonych tkanek przed pogarszaniem się ich stanu i optymalizację procesu ich gojenia się, a przede wszystkim jak najszybciej należy zgłosić się do specjalisty celem zdiagnozowania kontuzji. Akronim R.I.C.E.D. jest doskonale znaną w świecie medycyny sportowej i absolutnie podstawą metodą pierwszej pomocy w przypadku urazu ostrego, którą każda aktywna osoba powinna znać.


R (ang. Rest) – ODPOCZYNEK – przerwij aktywność! nie obciążaj kończyny, np. w przypadku urazu barku – użyj temblaka, w przypadku skręcenia kostki – chodź o kulach; brak ruchu zminimalizuje dalsze uszkadzanie tkanek.


I (ang. Ice) – LÓD – chłodź okolicę urazu (lodem, żelowym cold-packiem lub mrożonką) 15 min. co 1,5 h, okład przykładaj przez suchą cienką warstwę, np. ręcznik, aby uniknąć odmrożenia skóry; chłodzenie zmniejszy krwawienie i obrzęk.


C (ang. Compression) – KOMPRESJA – uciśnij miejsce urazu owijając je bandażem elastycznym z umiarkowaną siłą (nie może boleć), poluzuj lub usuń bandażowanie na noc; kompresja ograniczy powstawanie opuchlizny.


E (ang. Elevation) – PODNIESIENIE – odpoczywaj z uszkodzoną okolicą ułożoną powyżej serca; jest to kolejny element minimalizujący powstawanie obrzęku i krwiaka.


D (ang. Diagnosis) – DIAGNOZA – jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem ortopedą w celu zdiagnozowania urazu i ustalenia strategii terapii.


Zastosowanie się do wyżej opisanych zasad do czasu konsultacji ortopedycznej spowoduje spowolnienie tempa metabolizmu w miejscu urazu, zmniejszy krwawienie i obrzęk, co w efekcie przyśpieszy gojenie i ograniczy rozległość tkanki bliznowatej. Zapewni to lepszą pozycję wyjściową do odzyskania pełnej sprawności, czyli powrotu do treningów rowerowych.


Pamiętać należy również, aby unikać działań przeciwnych, takich jak na przykład kontynuowanie wysiłku, rozgrzewanie miejsca urazu, spożywanie alkoholu, czy próby samodzielnego rozmasowywania uszkodzonej okolicy.


*opracowanie: Tomasz Sołowiński – fizjoterapeuta w CRS Clinic; zajmuje się leczeniem zachowawczym osób po urazach i przeciążeniach w obrębie narządu ruchu oraz przygotowuje pacjentów do operacji ortopedycznych i usprawnia ich po zabiegach; MTB jest jego wieloletnią pasją, a profilaktyka i leczenie kontuzji kolarskich głównym zainteresowaniem zawodowym

2014-12-29 POWRÓT
Partnerzy