18.07
sobota
Mława
I
08.08
sobota
Nidzica
II
16.08
niedziela
Ełk
III
29.08
sobota
Brodnica
IV
05.09
sobota
Łódź
V
13.09
niedziela
Puławy
VI
20.09
niedziela
Józefów
VII
04.10
niedziela
Piaseczno
VIII
18.10
niedziela
Legionowo
IX
Odczuwasz ból podczas jazdy na rowerze? Przeczytaj czym może być on spowodowany!

Poniżej prezentujemy tekst Tomka Sołowińskiego, fizjoterapeuty, który na stałe współpracuje z nami i przygotowuje dla Was teksty o różnej tematyce związanej ze zdrowiem.

Przeczytajcie czym możne być spowodowany ból odczuwany w czasie jazdy i jaki związek z nim może mieć nasza pozycja na rowerze.

Odczuwając ból w czasie jazdy na rowerze kolarze często szukają przyczyny jego wystąpienia w swojej pozycji i eksperymentują ze zmianami ustawienia, aby zredukować te objawy. Źle dopasowany rower, na którym kolarz siedzi nawet 20-30 godzin tygodniowo, a każdej godziny wykonuje ponad 5000 obrotów korbami, może być przyczyną przeciążeń narządu ruchu. Jeśli nie jest on dopasowany do anatomii i biomechaniki zawodnika, to zawodnik będzie musiał dopasować się do sprzętu co łatwo może generować przeciążenia.


Badania naukowe (choć jest ich niewiele na ten temat i nie są najwyższej jakości) dostarczają nam pewnych informacji na temat przeciążeń generowanych przez nieodpowiednie ustawienia roweru…


Problemy objawiające się przednim bólem kolana takie jak chonodromalacja rzepki i tendinopatia więzadła rzepki mogą związać się ze zbyt niskim ustawieniem i zbyt wysuniętym do przodu siodłem. Zespół pasma biodrowo-piszczelowego objawiający się bocznym bólem kolana oraz tendinopatia ścięgien mięśni zginaczy kolana odczuwana jako ból z tyłu stawu może wiązać się natomiast z siodłem ustawionym zbyt wysoko i zbytnio w tyle.
Bóle dolnego kręgosłupa lędźwiowego mogą być powodowane zbyt oddaloną kierownicą lub zbyt pochylonym do przodu siodłem.


Przyczynami dolegliwości w okolicy karku również może być kierownica ustawiona zbyt daleko lub używanie tzw. lemondki.
Przytoczona wiedza stanowi jedynie pewne sugestie dotyczące możliwości poprawy ustawienia roweru w określonych dolegliwościach bólowych. Należy jednak pamiętać, że pojawiające się dolegliwości bólowe należy zawsze diagnozować, ponieważ może być wiele innych przyczyn problemu niż błędne ustawienie roweru oraz konieczne może być szersze leczenie niż tylko zmiana pozycji na rowerze.


Jeśli chodzi o profilaktykę kontuzji spowodowanych źle dopasowanym rowerem to niestety nie istnieje jeden zbiór wytycznych czy pomiarów zatwierdzonych naukowo, które pozwalałyby „ustawić” każdego zawodnika. Wymagane jest bardzo indywidualne podejście. W przypadku wątpliwości co do swojej pozycji na rowerze zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą lub bike fitterem.

*opracowanie: Tomasz Sołowiński – fizjoterapeuta CRS; zajmuje się leczeniem zachowawczym osób po urazach i przeciążeniach w obrębie narządu ruchu oraz przygotowuje pacjentów do operacji ortopedycznych i usprawnia ich po zabiegach; MTB jest jego wieloletnią pasją, a profilaktyka i leczenie kontuzji kolarskich głównym zainteresowaniem zawodowym

2015-10-27 POWRÓT
Partnerzy