Zaloguj się
Kołacinek - opis trasy

Cezary Zamna opowiada o tym co czeka Was w najbliższą sobotę w Kołacinku! Poniżej także szczegółowy opis trasy wszystkich dystansów. Do zobaczenia na trasie!

FIT, ½ PRO i PRO

Start wszystkich dystansów odbędzie się z zielonych terenów przy strażnicy OSP obok "DINOPARKU" w Kołacinku (sam ośrodek z dinozaurami i innymi atrakcjami - szczególnie dla najmłodszych - daje gwarancję ciekawego i pożytecznego spędzania czasu oraz dobrej zabawy). Bardzo dynamiczny start poprowadzony od razu pod krótki podjazd z zakrętami by po dwustu metrach wjechać na strzelistą prostą pofałdowaną drogę gruntową. Zjazd w kierunku lasu piaszczystym odcinkiem ok. 0,5 km, a później wzdłuż lasu w kierunku północnym Na 2 km Wyjazd na wąski asfalt i dalsza jazda na północny-zachód (UWAGA: odcinek asfaltowy szybki i kręty, zalecamy szczególną ostrożność podczas zjazdu do mostu na rz. Mrodze w Koziołkach, gdzie pod koniec zjazdu występuje b. niebezpieczny skręt w prawo).

Po przejechaniu mostu na rz. Mrodze przecinamy dr. powiatową i wschodnim skrajem lasu Nagawki zaczynamy podjazd do Woli Cyrusowej (szeroka droga szutrowo - żwirowa). Niemal na szczycie wzniesienia następuje skręt w lewo (kier. wschodni) i prostym odcinkiem drogi docieramy na wschodni skraj wsi Wola Cyrusowa (wieś zapisała się w historii Polski dwiema bitwami; 1-szą w Powstaniu Styczniowym 4 września 1863 r. i 2-gą w dniu 8 września 1939 r.). Tutaj wjazd na drogę powiatową - ostry skręt w prawo, a po ok. 200 m zjazd z tej drogi w kier. południowym w kolejną drogę gruntową (kamienie i piach). Po ok. 300 m skręcamy na południowy zachód i śródpolną drogą (kiepska i rozjeżdżona przez maszyny rolnicze) jedziemy ok. 1,5 km do rozjazdu, gdzie skręcamy w lewo (kier. południowy). Dojazd do kolejnego asfaltu - ostro w lewo (znów na wschód) i po ok. 300 m skręcamy na południe, gdzie (przy stacji TRFO) skręcamy w prawo w drogę porośniętą trawą (droga b. rzadko używana posiada dwie mało widoczne koleiny).

Tą drogą (z podjazdem pod wzgórze porośnięte akacjami) zmierzamy na południe do wsi Syberia, którą osiągamy po ok. 2,5 km (po drodze - po lewej stronie od odcinka asfaltowego - widać zakrzaczenia i zadrzewienia, które kryją wyjątkowy ślad zlodowaceń; jest to Rezerwat Żabieniec, pozostałość po potężnym fragmencie lodu, który po wytopieniu dał początek zamkniętej strukturze obecnie wypełnionej torfowiskami i wodą). Na skraju wsi Syberia skręt w prawo (na zachód) i asfaltem przez wieś docieramy do siedziby OSP Syberia. W okolicach wsi Syberia przecinamy d. granicę Korony i Mazowsza, która dzieliła te dwie ziemie przez ok. 250 lat od początku XIII do drugiej połowy XV w. Tuż przed OSP Syberia skręt w lewo (na południe) - zaczynamy pierwszy "poważny" podjazd na wzgórze górujące nad wsią.

Na szczycie wzgórza skręcamy w prawo (na zachód) i asfaltem zjeżdżamy w dolinkę Mrożycy (UWAGA: b. szybki zjazd). Niemal nad samą rzeczką skręcamy w lewo w drogę szutrową i po ok. 200 m zaczynamy najciekawszy odcinek trasy - 1-szy podjazd na rozgrzewkę. Po ok. 2 km. - już w lesie - skręcamy ostro w lewo i zaczynamy pierwszy sprawdzian; jest to podjazd na Górę Najmniejszych Zębatek (ze 190 m na 210 m npm.). Po osiągnięciu szczytu wzniesienia trochę odpoczynku na płaskim dukcie leśnym, po czym następuje zjazd znów na poziom rz. Mrożycy. Na skrzyżowaniu leśnych dróg (b. rozjeżdżonym przez ciężkie maszyny leśne) jedziemy nadal na południe drogą wzdłuż dolinki Mrożycy (kier. Brzeziny).

Po ok. 2 km zaczyna się podjazd - singiel (znów ostro w lewo) pod Górę Pijanowskiego (ze 189 m na 210 m npm.). Na jej szczycie skręt w prawo i po ok. 500 m zjeździe wąską ścieżką wjazd na kultową Zośkę. Na jej szczycie skręt w lewo i po ok. 200 m nawrót w kierunku Widoczku (216 m npm. i zaczynamy powrót na północ). Po "zdobyciu" szczytu zaczynamy zjazd, który kończy się krótkim, ale b. stromym i śliskim odcinkiem (można ten odcinek objechać łagodniejszą ścieżką z lewej strony). Na samym dole skręt w prawo i znów krótka wspinaczka, lekki zjazd i znów podjazd, a później zjazd ok. 1 km. Przecinamy śródleśną drogę (na mapie jest to ul. Wojska Polskiego) i jedziemy dalej na północ duktem ok. 0,7 km, po czym wjeżdżamy (skręt w prawo) na singiel prowadzący na szczyt wzgórza "226" (podjazd z poziomu 190 m na 226 m npm.) Na samym szczycie (nie wyjeżdżając na drogę) skręt w lewo i po ok. 100 m b. stromy i kręty zjazd. Duktami leśnymi dojeżdżamy do szerokiej drogi przecinającej las i skręcamy w prawo - tutaj upragniony bufet.

Po strefie bufetu zjazd w lewo i drogami leśnymi docieramy do skraju lasu przed leśniczówką "Tadzin" w pobliżu wsi Henryków. Tam ponownie wyjeżdżamy na otwarte pola i piaszczyste drogi, którymi docieramy do wsi Pieńki Henrykowskie - tam skręt w prawo (kier. północny) i asfaltem do wschodniego skraju wsi Syberia. Na skrzyżowaniu (tu jest usytuowana "mijanka", stąd też prośba o zachowanie ostrożności) skręt w prawo w drogę żwirową (kier. wschodni) i po ok. 1 km dojazd do kolejnego (niewielkiego) lasu. Tam skręcamy w dukt przecinający lasek (kier. północny), a po jego przejechaniu, skręcamy w prawo i wzdłuż lasu, a później otwartym terenem jedziemy do odcinka szutrowego przez Kolonię Kołacin (piękny widok na dolinę Mrogi). Ok. 300 m asfaltu i zjeżdżamy w prawo w kierunku Woli Cyrusowej.

Po przejechaniu b. piaszczystego odcinka, docieramy do rozjazdu dystansów. FIT skręca w prawo i (tą samą dróżką. którą pokonujemy po starcie) kieruje się na północ, a ½ Pro i Pro wracają do Syberii i rozpoczynają na nowo pętlę z wszystkimi podjazdami.
FIT wraca trasą identyczną, jak po stracie (w odwrotnym kierunku) i dojeżdża do lasu Nagawki. Od Woli Cyrusowej jest b. szybki odcinek do skraju lasu. Opuszczamy trasę startową i jedziemy szybkim zjazdem wzdłuż południowego skraju lasu. Po przecięciu dr. powiatowej przejazd asfaltem nad rz. Mrogą i wzdłuż lasu "Koziołki" powrót na metę.

2018-05-16 POWRÓT

 

Licytujcie Złotą Kartę dla WOŚP!
Narciarskie zgrupowanie w Jakuszycach
Wygraj Złotą Kartę Kids
Złoto, nie karta!
Rezerwujcie numery na Mazovię!
O cookies
Cyklopedia/3w4u.eu
Czy możemy Ci
w czymś pomóc???
Napisz do nas